JEDEN SVĚT 2018 V OPAVĚ

Pondělí 19.03.2018 - 23.03.2018 / start 16:00 / kde Klub Art / jeden film 60,- / celodenní 100,- / celofestivalové 230,- / /
JEDEN SVĚT 2018 V OPAVĚ
festival dokumentárních filmů o lidských právech

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém, hlásí festival Jeden svět

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní opavský 9. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se bude konat od 19. do 23. března v Opavě a dalších 36 městech po celé České republice, proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.

Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu.“ dodává Kamenický.

Letošní ročník Jednoho světa v Opavě uvede 13 filmů. Festival v pondělí 19. 3. od 17:30 zahájí český dokument Bohu žel, který se zabývá tématem uprchlictví. Sedm příběhů lidí, kteří utekli ze své rodné země do České republiky v době kulminujících protiuprchlických nálad. Jak se vypořádávají se životem v novém a mnohdy nepřátelském prostředí? Na jejich každodenní problémy a civilní životy zaměřila hledáček kamera režiséra Saši Dlouhého. Ten bude přítomen rovněž na zahájení festivalu od 17:30 a po projekci filmu bude besedovat s diváky. Další z pondělních filmů od 20:30 bude Ženy venezuelského chaosu o příbězích pěti žen z Venezuely, které se velmi liší, přesto mají jedno společné. Jsou důkazem toho, že jejich země se zmítá ve vážné sociální, ekonomické i politické krizi a stojí na pokraji úplného kolapsu.

Nic se neodpouští, bude prvním z úterních dokumentů od 16:00. Režisérem, který přijede na besedu do opavského Klubu Art, bude Pavel Štingl. Ten bude přednášet k filmu Mír s vámi od 18:00. Východ Ukrajiny se v roce 2014 proměnil ve válečnou zónu. Vojenští a političtí vůdci svádějí boje o rozsáhlá území, na nichž však žijí obyčejní lidé, kteří nechtějí nic jiného než žít bez obav z bombardování, střelby a rozvratu, to je stručná synopse k tomuto silnému dokumentu. Cizinec v ráji bude posledním z úterního výběru ve 20:00. Co od Evropy vlastně chcete? Jsme pro vás jen rajská zahrada, jejíž plody můžete ve velkém otrhat? Podobné otázky slýchávají vyčerpaní imigranti, kteří právě překonali moře a připluli k evropským břehům. A někdy slyší i něco jiného.

Středeční program začne v 10:30 filmem převážně pro studenty, ale ne jen pro ně. AsexuáLOVE je dokument o lidech, kteří nestojí o sex a často ani o romantický vztah. Ve středu od 16:00 se rovněž můžete těšit na snímek Neslyšící syn, ke kterému přispěje debatou s diváky ředitelka Centra služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, o. p.  s. v Ostravě Aneta Hašková. Od 18:00 následuje český dokument Hranice práce a od 20:00 Čističi, o lidech, kteří třídí informace na Facebooku a dalších sociálních sítích, aby uživatelé viděli jen schválený obsah. Ke snímku Hranice práce přijede besedovat režisérka Apolena Rychlíková (nebo Saša Uhlová). Novinářka Saša Uhlová se vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku. Kde všude zaměstnavatelé porušují zákoník práce? To se dozvíte v oceněném dokumentu.

Ve čtvrtek se diváci mohou těšit na snímek 690 Vopnafjodur. Snímek pojednává o islandské vesnici Vopnafjörđur, kde žije méně než 690 stálých obyvatel. S moderní občanskou vybaveností, ale prostorově vzdáleni ostatnímu světu místní lidé přemýšlejí, zda jejich vesnice má stále nějakou budoucnost. Na pofilmové debatě vám o životě na Islandu povykládá cestovatelka Lenka Drastichová. Snímek Azurová pojednává o znečištění moří plastem a dopadem lidské činnosti na ekosystém oceánů. Obrazově působivý dokument ukazuje nejen dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, ale také možnosti, jak moře před námi samými chránit.  K tomuto filmu bude besedovat Ondřej SmolenNic jako dřív se jmenuje poslední ze čtvrtečních filmů. Ten bude mít zároveň na festivalu českou premiéru. Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství. Snímek o životě teenagerů z Varnsdorfu ukazuje bez jakýchkoliv příkras dospívání v současném českém pohraničním maloměstě.

Páteční dopoledne bude patřit dokumentu českému. Představíme divákům snímek Nerodič Jany Počtové zabývající se různými typy rodičovství, proto primárně zveme rodiče i s dětmi, promítací prostor bude pro ně upraven.

 

Promítání doplníme o slovo moderátorky Jaroslavy Malé. Moderovat a přednášet bude také Jiří Siostrzonek.

Srdečně zvou za Opavskou kulturní organizaci koordinátorky projekcí Vladana Fuchsová a Simona Juchelková.

 

Jeden svět 2018 se koná od 19. do 23. března v Opavě v Klubu Art. Školní projekce proběhnou v Sále purkmistrů v Obecním domě.

Vstupenku si můžete zakoupit na celý festival (230,-), jednodenní (100,-) nebo na jednu projekci (60,-) na recepci Obecního domu nebo na místě. Všechny projekce jsou pro ZTP, ZTTP se slevou 50 %.

 

Projekce pro školy budou probíhat ve stejném týdnu jako projekce pro veřejnost. V případě zájmu prosíme o včasnou rezervaci na tel.: +420 734 527 115 / koordinátorka projekcí pro školy Simona Juchelková.

 

 

Další informace včetně letošního vizuálu najdete ke stažení na webu www.jedensvet.cz