FESTIVAL JEDEN SVĚT

Pondělí 21.09.2020 - 25.09.2020 / start 16:00 / kde Klub Art / / / na jeden film 80,- / jednodenní 110,- celofestivalové 240,- / studenti sleva 30 % a ZTP, ZTP/P 50 %
FESTIVAL JEDEN SVĚT
FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ O LIDSKÝCH PRÁVECH

Festival Jeden svět v Opavě uvede 14 silných dokumentárních snímků, které Vás zavedou na nejrůznější místa naší planety.

Téma tohoto ročníku, který byl zasažen koronavirovou krizí, a proto je přesunut na září 2020, je Až naprší a uschne.

5 dní promítání, debat a diskuzí se zajímavými hosty. Slavnostní zahájení 11. ročníku Jednoho světa v Opavě proběhne v pondělí 21. 9. od 17:30 snímkem na téma biofarmaření Když rajčata poslouchají Wagnera.🍅🍅🍅🍅🎶🎶🎶🎵🎵

Promítání proběhne v Klubu Art v Obecním domě pro veřejnost a školy a v Sále purkmistrů pro školy.

Více informací o festivalu na www.jedensvet.cz nebo na facebookových stránkách Opavské kulturní organizace.

Vstupenky budou v předprodeji na recepci Obecního domu a také na místě měsíc před konáním akce.
Vstupné: celofestivalové 240,- / jednodenní 110,- / na jeden film 80,-
Studenti budou mít slevu 30 % a ZTP, ZTP/P 50 %.

Do Klubu Art je bezbariérový přístup.
Klub Art, Beethovenova ul., Opava (Obecní dům)

 

PROGRAM FESTIVALU:

pondělí 21. 9.
🍅17:30 – Když rajčata poslouchají Wagnera
Řecko / Marianna Economou / 2019 / 72 min.
Elias, malá zapadlá vesnice v Řecku, pomalu vymírá. Bratranci Aleco a Christos přicházejí s plánem na její záchranu, který je plný slunce, šťavnatých rajčat a wagnerovské hudby.
👩20:00 – Zbytkové ženy
Izrael / Shosh Shlam, Hilla Medalia / 2019 / 84 min.
Neprovdané ženy okolo třicítky jsou v Číně označovány jako „šeng-nu“, zbytkové. Dokud si nenajdou manžela, jsou nuceny čelit nejen otevřenému pohrdání čínské vlády, ale také tíživým odsudkům společnosti i nejbližších příbuzných.

úterý 22. 9.
💔16:00 – Kruh
Estonsko / Margit Lillak / 2019 / 94 min.
Kdo chce změnit svět, musí nejdříve začít u sebe. Dvanáct dospělých a šest dětí se snaží vytvořit společensky a ekologicky soběstačnou komunitu kdesi na okraji Estonska. Narazí ale na zásadní překážku. Na nevypočitatelnou lidskou povahu.
👩‍🦰18:00 – Autoportrét
Norsko / Margreth Olin, Katja Høgseth, Espen Wallin / 2020 / 80 min.
Fascinují ji lidské tváře – svoji vlastní však před světem dlouho skrývala. Ve snaze zastavit čas propadla Lene kouzlu fotografie, ale i touze nikdy nedospět a mít totální kontrolu nad svým vlastním tělem.
👨‍⚕️20:00 – Půlnoční rodina
Mexiko / Luke Lorentzen/ 2019 / 80 min.
Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Při zachraňování životů se ocitají na hraně zákona i existenciální tísně.

středa 23. 9.
🚘16:00 – Machini
Demokratická republika Kongo, Belgie / Frank Mukunday, Trésor Tshibangu / 2019 / 10 min.
Kongo je největším světovým úložištěm kobaltu a lithia, dvou nezbytných složek elektrobaterií. Originální stop motion animovaný snímek připomíná, v jakých podmínkách žijí ti, kteří pro celý svět vyrábějí čistou energii.
Měděné hory
Finsko / Carolin Koss / 2018 / 45 min.
Čeljabinská oblast je ohniskem ruského hutního průmyslu. Ten se však neúprosně podepisuje na životním prostředí i zdraví obyvatel a jeho důsledky místy přerůstají v ekologickou katastrofu.
🎤👩🏽‍🎤18:00 – Mai Khoi & The Dissidents
USA / Joe Piscatella / 2019 / 70 min.
Vietnamská zpěvačka Mai Khoi se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni.
👩🏾20:00 – Za mořem
Belgie, Francie / Sung-A Yoon /2019 / 90 min.
Jak se zachováte, když nebudou klienti spokojeni s úklidem a začnou vás slovně i fyzicky napadat? Co uděláte, když vás budou chtít znásilnit? Tohle není kurz přežití, ale příprava filipínských služebných na jejich budoucí práci.

čtvrtek 24. 9.
🍯16:00 – Země medu
Makedonie / Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska / 2019 / 85 min.
Mezinárodně oceňovaný snímek o divoké včelařce Atidže nabízí nejen pohled na mizející řemeslo v dechberoucích sceneriích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.
🍄18:00 – Češi jsou výborní houbaři
Česká republika / Apolena Rychlíková / 2019 / 54 min.
Jak nepochopitelně by se jevilo lopocení homo sapiens a jeho zacházení s planetou Zemí vyšší inteligenci? A čím by se v péči o přírodu vymykali zrovna Češi?
💻20:00 – iHuman
Norsko, Dánsko / Tonje Hessen Schei / 2019 / 99 min.
Umělá inteligence čím dál rychleji přetváří povahu světa. Výpovědi povolaných odborníků ukazují, jak široká je škála těchto změn a nakolik ovlivňují úděl člověka i lidstva.

pátek 25. 9.
👨🏽16:00 – Mládenecký byt
Turecko, Německo / Dirk Schaefer / 2019 / 76 min.
V jednom bytě v Istanbulu žije společně sedm kurdských mužů. Každý si nese svůj vlastní příběh. Všichni ale sdílejí jeden pokoj, hádky ohledně mytí nádobí a touhu postavit se na vlastní nohy. O partnerském životě si v mládeneckém bytě mohou zatím nechat pouze zdát.
🚦18:00 – Město plné smogu
Čína, Nizozemsko, Jižní Korea / Meng Han / 2019 / 89 min.
Čína, dlouhodobě sužovaná smogem, vyhlásila válku „za obranu modrého nebe“. Ve městě Lang-fang poblíž Pekingu se v rámci ní schyluje k důležité bitvě.
🚢20:00 – Loď Sea-Watch 3
Německo, Itálie / Jonas Schreijäg, Nadia Kailouli / 2019 / 112 min.
Posádka lodi Sea-Watch 3 pod velením kapitánky Caroly Rackete zachránila více než čtyři desítky uprchlíků před utonutím ve Středozemním moři. Několik dní nato ale čelí nové bezútěšné situaci – evropské přístavy jim jeden po druhém odmítají povolení zakotvit.