LENKA DUSILOVÁ – SÓLO

Sobota 18.09.2021 / start 20:30 / kde Klub Art / Předprodej: Sluna, Horní náměstí 27, Opava 250,- / Na místě 300,- / / /
LENKA DUSILOVÁ – SÓLO
KONCERT LETOŠNÍ NOSITELKY CENY ANDĚL

Akce probíhá v rámci festivalu Bezručova Opava.

Narodila se 28. prosince 1975. S hudební kariérou začala už v 10 letech, kdy se představila na folkovém festivalu s básní Adolfa Heyduka, kterou sama zhudebnila. V roce 1988 nastoupila do legendárního pěveckého souboru Bambini di Praga. V letech 1991–95 byla frontmankou pražské rockové skupiny Sluníčko, se kterou vydala stejnojmenné album a v roce 1994 vyhrála hudební soutěž Marlboro Rock In. Kapela také zahájila hudební festival Open Air Gampell ve Švýcarsku. Akademie populární hudby v roce 1994 nominovala Lenku na cenu „Objev roku“.

Ve svých necelých 18 letech s Dušanem Vozárym na projektu Déva, ve stejném roce se přidala k projektu bratrů Vozáryových s názvem Lorien. Hlas Lenky Dusilové je slyšet například v písni Snad. Dušan Vozáry se při představování alba Déva ve Slovenské televizi zmínil o Lence Dusilové jako o děvčeti, které bude jednou hodně slavné. Spolupracovala se skupinou Lucie, s jehož frontmanem (David Koller) po odchodu ze Sluníčka založila skupinu Pusa. Jejich skladba Muka byla nominována na cenu Anděl v roce 1996.

V roce 2000 vyhrává cenu Anděl v kategorii „Nejlepší zpěvačka“. Od roku 2000 byla čtenáři hudebního časopisu Report opakovaně volena jako nejlepší zpěvačka roku. Po vydání se na sólovou dráhu začala také spolupracovat s folk-rockovou skupinou Čechomor. Hostuje na jejím přelomovém albu Proměny, které produkoval skladatel Jazz Coleman, a který o ní mluvil jako o „velkém talentu“. Duet Dusilové a Franty Černého z Čechomoru na úvodní skladbě alba se v roce 2001 usadil v hitparádách na několik měsíců a byl zvolen „Skladbou roku“ na udělování cen Anděl.

Album Proměny se stalo platinové a získalo cenu Anděl za „Album roku“. V současnosti hraje kromě sólových koncertů i se svojí doprovodnou kapelou Baromantika.