Quasi improvvisato? – Gabriela Jílková (cimbál) a Audur E. Erlendsdóttir (klarinet)





Čtvrtek 11.05.2017 / start 19:00 / kde Klub Art / předprodej 70,- / na místě 130,- / / /
Quasi improvvisato? – Gabriela Jílková (cimbál) a Audur E. Erlendsdóttir (klarinet)

Gabriela Jílková (cimbál,  www.cimbalistka.cz)      

Hukvaldská cimbalistka Gabriela Jílková začala hrát na cimbál ve svých pěti letech u profesorky Růženy Děcké v ZUŠ ve Valašském Meziříčí. Od roku 2009 pokračovala ve studiu hry na cimbál pod vedením Mgr. Daniela Skály, Ph.D. na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. V roce 2015 úspěšně vykonala přijímací zkoušky na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti, kde studuje u profesorky Ilony Szeverényi.

Během sedmnácti let aktivního hraní dosáhla výrazných úspěchů nejen na domácí hudební scéně, ale i v zahraničí (Slovensko, Německo, Maďarsko, Francie). V roce 2009 se stala absolutním vítězem v celostátním kole soutěže Základních uměleckých škol. Pravidelně se účastní Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, jehož hlavní součástí jsou soutěže v sólové hře na cimbál a v komorní hře na dva cimbály. Z těchto soutěží má již celkově čtyři první místa.

Několikrát vystupovala v České televizi (Praha, Brno, Ostrava) a televizi Noe, s nimiž spolupracovala na dokumentech o cimbálu, cimbálové hře a výrobcích cimbálů. Nejednou byla hostem v pořadech Českého rozhlasu a Rádia Proglas. Nabídky na své sólové koncerty, které se konaly v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, získala v letech 2006 a 2014. V roce 2014 účinkovala na festivalech Janáčkův Máj a Hudební současnost. Koncertem pro cimbál a smyčcový orchestr od Daniela Skály absolvovala s Janáčkovou filharmonií Ostrava na jaře roku 2015. S touto filharmonií jako sólista znovu účinkovala o rok později se skladbou Concerto fantazia od Milana Báchorka. Od roku 2015 působí jako hostující hudebník v Divadle loutek v Ostravě. Ve stejném roce se zúčastnila mistrovských kurzů Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích ve třídě Petry Matějové.

Vedle svého působení na poli artificiální hudby se také aktivně věnuje folklóru s cimbálovou muzikou Pramínky z Kopřivnice, s kterou získala první místo na celostátní soutěži ZUŠ v Kyjově a první místo na přehlídce dětských cimbálových muzik Hudební střípky Jaroslava Juráška v Brně. Dále cimbálová muzika Pramínky získala ocenění „Laureáti MFF Strážnice 2015“ a vydala již dvě hudební CD.

Pedagogicky také působila na ZUŠ Zdeňka Buriana v Kopřivnici.

 

Auður Edda Erlendsdóttir (klarinet)

Auður Edda Erlendsdóttir se narodila v roce 1994. Na klarinet začala hrát ve svých sedmi letech v hudební škole na Islandu. Do roku 2011 se věnovala především jazzové a lidové hudbě, poté se plně zaměřila na studium hudby klasické. Pod vedením Freyja Gunnlaugsdóttir absolvovala v roce 2014 na Reykjavik College of Music.

Od roku 2014 studuje na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti u Zsolta Szatmári. Pravidelně koncertuje v orchestrech Hudební akademie i s orchestry z Islandu. Od roku 2016 je součástí Islandského symfonického orchestru. V lednu 2017 s tímto orchestrem vystoupila jako sólistka v jejich koncertním programu „Young Soloist Program“ s Klarinetovým koncertem od Carla Nielsena.